🐾  Punkty zbieraj - Nagrody odbieraj  🐾  Dołącz do naszego Newslettera i ZGARNIJ 10zł ! 🐾 

Zalety karmy bezzbożowej - Dlaczego może być lepszym wyborem dla Twojego psa?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa ma ogromne znaczenie. W dzisiejszych czasach właściciele psów są coraz bardziej świadomi wpływu diety na zdrowie swoich pupili i poszukują najlepszych rozwiązań żywieniowych. Jednym z coraz bardziej popularnych wyborów jest karma bezzbożowa, która wydaje się wzbudzać wiele zainteresowania i cieszyć się rosnącą popularnością wśród posiadaczy psów.

Czym jest karma bezzbożowa dla psów?

Karma bezzbożowa to rodzaj karmy dla psów, która nie zawiera zbóż jako źródła węglowodanów. W przeciwieństwie do tradycyjnych karm, które często zawierają składniki takie jak pszenica, kukurydza czy ryż, karma bezzbożowa opiera się na alternatywnych źródłach węglowodanów, takich jak słodkie ziemniaki, groch, soczewica czy ciecierzyca.

Główną cechą karmy bezzbożowej jest eliminacja zbóż, co może być korzystne dla psów z pewnymi problemami zdrowotnymi lub alergią pokarmową. Niektóre psy mogą być wrażliwe na składniki zawarte w ziarnach zbóż, co może powodować reakcje alergiczne lub problemy z przewodem pokarmowym. Karma bezzbożowa stanowi alternatywę, która może pomóc w uniknięciu tych problemów.

Zboża, takie jak pszenica, kukurydza, ryż czy jęczmień, są powszechnie stosowane w diecie psów. Mają one stanowić źródło węglowodanów, jednak znane są już lepsze alternatywy.

 

Ewentualne problemy związane ze zbożami w diecie psa

Pomimo kilku zalet obecności zbóż w karmach dla psów, niestety nie wszystkie czworonogi mogą ją spożywać. Wiele psów może być wrażliwych na składniki zbóż, co może prowadzić do alergii pokarmowych i problemów trawiennych. Dlatego istnieje potrzeba dostosowania diety psa do jego indywidualnych potrzeb i tolerancji pokarmowej, a wybór karmy powinien być podejmowany z uwzględnieniem ewentualnych reakcji alergicznych oraz zaleceń weterynarza. Główne powody rezygnacji z karm zbożowych to:

 • Alergie pokarmowe: Niektóre psy mogą być uczulone na składniki zawarte w ziarnach zbóż, co może prowadzić do reakcji alergicznych, takich jak świąd, problemy skórne czy trawienne. Dlatego warto zwracać uwagę na reakcje alergiczne u psa i dostosować dietę, jeśli zachodzi podejrzenie alergii pokarmowej.
 • Nadwaga: Nadmierne spożycie zboża może przyczyniać się do nadwagi u psów, zwłaszcza gdy dieta jest niezrównoważona i kaloryczna.
 • Dieta bezzbożowa: Dla psów z alergią pokarmową lub wrażliwym przewodem pokarmowym, karma bezzbożowa może być korzystniejszym wyborem, ponieważ eliminuje ryzyko reakcji alergicznych na składniki zbóż.

 

Zalety karmy bezzbożowej

Karma bezzbożowa ma wiele zalet, które przyciągają uwagę właścicieli psów i sprawiają, że jest ona coraz popularniejszym wyborem. Oto niektóre z głównych zalet karmy bezzbożowej:

 1. Potencjalnie mniej alergii pokarmowych: Zboża, takie jak pszenica i kukurydza, mogą być źródłem alergii pokarmowych u niektórych psów. Karma bezzbożowa eliminuje to ryzyko, co jest korzystne dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym lub skłonnością do alergii pokarmowych.
 2. Lepsza tolerancja u psów z nietolerancjami pokarmowymi: Niektóre psy mogą mieć nietolerancje pokarmowe lub nietolerancje na składniki zawarte w ziarnach zbóż. Karma bezzbożowa może być bardziej tolerowana przez takie psy, pomagając uniknąć problemów trawiennych.
 3. Korzyści dla zdrowia skóry i sierści: Karma bezzbożowa jest często formułowana z dodatkowymi składnikami, takimi jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wpływają korzystnie na zdrowie skóry i sierści psa. To może pomóc w zapobieganiu problemom skórnym i alergiom.
 4. Dostępność alternatywnych źródeł węglowodanów: Karma bezzbożowa wykorzystuje alternatywne źródła węglowodanów, takie jak ziemniaki, słodkie ziemniaki, groch czy ciecierzyca. To pozwala na różnorodność w diecie psa i może być korzystne dla psów o różnych potrzebach żywieniowych.
 5. Dostosowanie do psów z nietolerancjami glutenu: Dla psów z nietolerancją glutenu, taka karma jest odpowiednią opcją, ponieważ nie zawiera glutenu, który jest obecny w wielu ziarnach zbóż.
 6. Różnorodność smaków i tekstur: Karma bezzbożowa jest dostępna w różnych smakach i teksturach, co pozwala zaspokoić różnorodne preferencje żywieniowe psa.
 7. Potencjalnie lepsza kontrola wagi: Ze względu na mniejszą ilość węglowodanów w diecie, karma bezzbożowa może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała u psa i zapobieganiu nadwadze.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pies musi żywić się karmą bezzbożową, i wybór diety powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego psa.

Skład karm bezzbożowych

 

Składniki karmy bezzbożowej różnią się od tradycyjnych karm, które zawierają zboża jako główne źródło węglowodanów. Karma bezzbożowa opiera się na alternatywnych źródłach węglowodanów i białka, co czyni ją odpowiednią opcją dla psów, które mogą być wrażliwe na składniki zbóż. Oto główne składniki, które często można znaleźć w karmie bezzbożowej:

 1. Mięso: Mięso jest głównym źródłem białka w karmie bezzbożowej. Może to być mięso z kurczaka, wołowiny, jagnięciny, indyka, ryb czy innych źródeł zwierzęcych. Mięso dostarcza nie tylko białka, ale także niezbędnych aminokwasów i składników odżywczych.
 2. Alternatywne źródła węglowodanów: Karma bezzbożowa wykorzystuje alternatywne źródła węglowodanów, takie słodkie ziemniaki, groch, soczewica czy ciecierzyca. Te składniki dostarczają energii i błonnika.
 3. Owoce i warzywa: Karmy bezzbożowe często zawierają owoce i warzywa, takie jak marchew, dynia, szpinak, jabłka czy truskawki. Te składniki dostarczają witamin, minerałów i antyoksydantów, które wspierają zdrowie ogólne psa.
 4. Tłuszcze roślinne: Tłuszcze roślinne, takie jak olej lniany, olej kokosowy czy olej rzepakowy, dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są korzystne dla zdrowia skóry, sierści i układu sercowo-naczyniowego psa.
 5. Dodatki odżywcze: Niektóre karmy bezzbożowe mogą zawierać dodatki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, probiotyki czy glukozamina, które wspierają zdrowie i dobrostan psa.
 6. Naturalne konserwanty: W celu przedłużenia trwałości, karma bezzbożowa może zawierać naturalne konserwanty, takie jak tokoferole (witamina E) czy olej rozmarynowy.

Warto zauważyć, że składniki karmy bezzbożowej mogą różnić się w zależności od marki i produktu, dlatego zawsze warto dokładnie czytać etykiety i wybierać karmę odpowiednią dla indywidualnych potrzeb i preferencji psa. Dodatkowo, konsultacja z weterynarzem może pomóc w wyborze odpowiedniej karmy bezzbożowej, która spełni potrzeby Twojego czworonoga.

 

Konsultacja z weterynarzem

Konsultacja z weterynarzem jest ważna, niezależnie od tego, czy wybierasz karmę bezzbożową, czy tradycyjną. Weterynarz może pomóc określić indywidualne potrzeby żywieniowe Twojego psa, uwzględniając jego wiek, aktywność, stan zdrowia i ewentualne alergie pokarmowe. To również szansa na uzyskanie profesjonalnych rad dotyczących najlepszego wyboru karmy.

W trakcie konsultacji weterynarz może również monitorować zdrowie psa w odpowiedzi na nową dietę i dostosować ją w razie potrzeby. Regularne wizyty kontrolne pozwalają śledzić stan zdrowia pupila i zapewnić, że dieta jest odpowiednio zrównoważona.

Karmy bezzbożowe - alternatywa dla wrażliwych psów

Karma bezzbożowa jest coraz bardziej popularnym wyborem dla wielu właścicieli psów, ze względu na swoje potencjalne zalety, takie jak zmniejszenie ryzyka alergii pokarmowych, lepsza tolerancja u psów z wrażliwym przewodem pokarmowym i korzyści dla zdrowia skóry i sierści. Oferuje także różnorodność źródeł węglowodanów, co może być korzystne dla psów o różnych potrzebach żywieniowych.

Jednak wybór karmy powinien być zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji Twojego psa, a konsultacja z weterynarzem jest ważnym krokiem w zapewnieniu, że dieta jest właściwie zbilansowana i zdrowa dla Twojego czworonoga. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na karmę bezzbożową, czy tradycyjną, zdrowa i zrównoważona dieta odgrywa kluczową rolę w długotrwałym zdrowiu i dobrostanie Twojego pupila. Pamiętaj o regularnych kontrolach u weterynarza i obserwuj reakcje swojego psa, aby zapewnić mu najlepszą opiekę żywieniową.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl