🐾  Punkty zbieraj - Nagrody odbieraj  🐾  Dołącz do naszego Newslettera i ZGARNIJ 10zł ! 🐾 

Nie bądź wapniak! Suplementy dla psa z wapniem.

Dlaczego wapń jest ważny?

Wapń, jako kluczowy minerał, odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju i wzroście organizmów. Jako element konstytutywny kości, jest fundamentalny dla formowania się szkieletu w młodym wieku u psów i kotów. Uczestniczy również w procesach enzymatycznych, syntezie hormonów oraz w mechanizmach krzepnięcia krwi. Wapń, będąc elektrolitem, jest odpowiedzialny za regulację przewodnictwa nerwowego oraz skurczów mięśniowych. Stabilny poziom wapnia jest również kluczowy dla efektywnej pracy mięśnia sercowego.

Wapń znajduje się w organizmie w formie zjonizowanej, wolnej, jak i w stanie połączonym z białkami, a także w kompleksach lub chelatach. Główna część tego pierwiastka, czyli 99%, jest zmagazynowana w kościach oraz zębach, podczas gdy niewielka reszta, stanowiąca 1%, krąży we krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym i innych płynach ustrojowych.

Adekwatne dostosowanie suplementacji wapniowej w diecie zwierząt domowych wymaga konsultacji z specjalistą ds. żywienia zwierząt lub weterynarzem. Wapń, jako jeden z makroelementów, pełni niezmiernie ważną funkcję w systemie biologicznym psów i kotów. Opiekunowie zwierząt muszą być świadomi specyficznych wymagań żywieniowych swoich pupili, szczególnie jeśli chodzi o witaminy i minerały. To krytyczne, zwłaszcza gdy właściciel przygotowuje posiłki dla zwierzęcia samodzielnie. Dieta czworonogów powinna zawierać wapń wysokiej jakości.

Minerały, w tym wapń, pełnią niebagatelną rolę w diecie zwierząt domowych. W połączeniu z witaminami wspomagają one regulację funkcji organizmu. Wapń jest jednym z najistotniejszych elementów dla psów, a jego niedobór może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Jak rozpoznać brak wapnia w diecie zwierzęcia i zapobiegać hipokalcemii u psów?

 

Jest istotne, aby mieć świadomość, że wapń, będąc jednym z głównych składników w organizmie zwierzęcym, przekracza 0,01% całkowitej masy ciała, co klasyfikuje go jako makroelement. Norma dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek dla dorosłych psów oscyluje w granicach 100 mg na kilogram masy ciała. Zwierzęta w okresie intensywnego wzrostu, a także suki w trakcie ciąży i laktacji, często wymagają zwiększonej podaży wapnia.

 

Dlaczego może brakować wapnia w organizmie pupila?

 

Niskie poziomy wapnia w surowicy krwi psów, nieoczekiwanie, rzadko są wyłącznym wynikiem niewystarczającej podaży tego makroelementu w diecie. W sytuacji niedoboru wapnia w pożywieniu, organizm zwierzęcia potrafi adaptacyjnie mobilizować ten pierwiastek z własnych zasobów, na przykład z kości. Często, deficyt wapnia wynika z zaburzeń jego absorpcji lub metabolizmu.

Zakłócenie wchłaniania wapnia może być efektem nieprawidłowych stosunków wapń-fosfor w diecie, nadmiaru błonnika, czy też stanów alkalicznych. Dodatkowo, niedobór wapnia u psów może być powiązany z niedostatecznym poziomem witaminy D lub magnezu.

Niekiedy, niedobór ten jest wtórny do innych poważnych zaburzeń zdrowotnych, co wymaga wykluczenia takich schorzeń jak zapalenie trzustki, niewydolność nerek, czy zaburzenia hormonalne. Warto również pamiętać, że suki w okresie połogu są szczególnie narażone na hipokalcemię. Strata wapnia poprzez laktację, w połączeniu z dietą ubogą w ten składnik, może prowadzić do tężyczki poporodowej, będącej zagrożeniem życia. Hipokalcemia u suczek po porodzie wymaga natychmiastowej konsultacji weterynaryjnej.

A po czym mogę rozpoznać problem?

Niedobór wapnia u psów może objawiać  się szeregiem dolegliwości, z których najbardziej charakterystyczne dotyczą uzębienia i układu szkieletowego. Typowe objawy to demineralizacja, prowadząca do wypadania zębów, złamań kości, oraz urazów stawów i ścięgien.

Psy z hipokalcemią często wykazują zmniejszoną chęć do aktywności, zmiany w sposobie poruszania, w tym sztywny chód i kulawizny. Objawy mogą również obejmować skurcze mięśni, drżenie, dyszenie, wzmożony niepokój, gorączkę oraz problemy skórne i sierściowe. Zmiany behawioralne, takie jak nadwrażliwość na bodźce i agresja, również mogą być obecne.

Wśród innych objawów niedoboru wapnia wyróżnia się wtórną żywieniową nadczynność przytarczyc, która prowadzi do wysokiego stężenia parathormonu (PTH). Skutkiem tego jest dalsza demineralizacja kości, utrata ich gęstości oraz masy.

Szczególnie u psów, pierwsze symptomy mogą być widoczne w okolicach żuchwy, obejmując choroby przyzębia, a nawet utratę zębów. Dodatkowo, psy z niedoborem wapnia mogą wykazywać trudności w pobieraniu pokarmu, odczuwać ból, wykazywać kulawizny oraz doznawać spontanicznych złamań.

Jeżeli mamy jakiekolwiek przesłanki o potencjalnym problemie powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Haualewow.pl poleca:

 

 

 

HolistaPets Węglan wapnia dla psa 250g:

W codziennej diecie polecamy stosować naturalny i bezpieczny suplement.

Ten opracowany specjalnie z myślą o uzupełnieniu i zbilansowaniu braków wapnia w dietach B.A.R.F., gotowanych oraz eliminacyjnych, preparat węglanu wapnia dla psów i kotów marki Holista został wyekstrahowany z naturalnego wapienia.

Skład oraz dawkowanie: 

Skład produktu to w 100% węglan wapnia. Każda partia tego surowca jest starannie selekcjonowana przez specjalistów, bazując na najnowszych wynikach badań jakościowych.

Wapń (Ca) stanowi 40,03g na każde 100g produktu.

Rekomendowany sposób podania: odmierzona dzienna dawka powinna być mieszana z pokarmem.

Dawkowanie dla psów i kotów wynosi od 7 do 8 gramów na każdy kilogram karmy.

Orientacyjna waga produktu w miarce to około 1 gram.

 

HolistaPets Wapń z alg dla psa 200g:

Wapń pozyskiwany z alg Lithothamnium calcareum jest idealnym rozwiązaniem dla psów przestrzegających diety surowej bez kości oraz diety gotowanej. Charakteryzujący się wysoką przyswajalnością, ten suplement jest w 100% wydobywany z czerwonych wodorostów i znajduje zastosowanie zarówno w żywieniu psów, jak i kotów.

Ten suplement jest bezpieczny i korzystny dla zdrowia. Uzupełnia on dietę surową i gotowaną psów, dostarczając niezbędne ilości wapnia. Ekstrakt z czerwonej algi, będący węglanem wapnia, jest delikatny dla układu pokarmowego, co czyni go odpowiednim nawet dla zwierząt z wrażliwym żołądkiem.

Suplementacja wapniem jest niezbędna w diecie surowej lub gotowanej, która nie obejmuje kości, aby zapewnić odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju suplement nie powinien być stosowany w diecie eliminacyjnej oraz u zwierząt nietolerujących alg.

Skład oraz dawkowanie: 

Opakowanie zawiera 200 gram czystego Lithothamnium calcareum. Aby prawidłowo stosować, należy odmierzyć odpowiednią dawkę i dodać do codziennego posiłku zwierzęcia. Zalecane dawkowanie to 7-8 gram na każdy kilogram podawanego pokarmu, przy czym orientacyjna waga produktu w miarce to około 1,5 grama.

Suplement ten nie jest przeznaczony do stosowania w dietach eliminacyjnych oraz u zwierząt, które nie tolerują alg. Skład suplementu to w 100% Lithothamnium calcareum.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl