🐾  Punkty zbieraj - Nagrody odbieraj  🐾  Dołącz do naszego Newslettera i ZGARNIJ 10zł ! 🐾 

Które produkty są niebezpieczne dla Twojego psa?

Każdy właściciel psa pragnie, aby jego psiak był zdrowy i szczęśliwy. Jednakże nawet najbardziej troskliwy opiekun może nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre produkty spożywcze, które są bezpieczne dla ludzi, mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla psów. Warto wiedzieć, które produkty należy trzymać z dala od swojego czworonoga, aby uniknąć nieszczęścia. Oto lista najczęściej spotykanych produktów trujących dla psów.

1. Czekolada

Czekolada zawiera teobrominę, substancję, która jest toksyczna dla psów. Nawet niewielka jej ilość może prowadzić do wymiotów, biegunki, drgawek, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Im ciemniejsza czekolada, tym wyższe stężenie teobrominy.

 

2. Cebula i czosnek

Cebula i czosnek zawierają związki, które mogą uszkadzać czerwone krwinki psa, prowadząc do anemii. Objawy zatrucia mogą pojawić się kilka dni po spożyciu i obejmować wymioty, osłabienie oraz trudności w oddychaniu.

 

3. Winogrona i rodzynki

Winogrona i rodzynki mogą prowadzić do ostrej niewydolności nerek u psów. Nawet mała ilość może okazać się niebezpieczna. Symptomy zatrucia to wymioty, utrata apetytu, osłabienie i zwiększone pragnienie.

 

4. Ksylitol

Ksylitol, czyli sztuczny słodzik. Jest on obecny w wielu produktach spożywczych i gumach do żucia i jest bardzo toksyczny dla psów. Powoduje gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do wymiotów, utraty koordynacji, a nawet drgawek i śpiączki.

 

5. Alkohol

Alkohol działa na psy w podobny sposób jak na ludzi, ale efekty są znacznie bardziej nasilone. Spożycie alkoholu przez psa może prowadzić do wymiotów, biegunki, trudności w oddychaniu, śpiączki, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

 

6. Awokado

Awokado zawiera persynę, która jest toksyczna dla psów. Spożycie awokado może prowadzić do wymiotów, biegunki oraz gromadzenia się płynów w klatce piersiowej i jamie brzusznej.

 

7. Orzechy makadamia

Orzechy makadamia są szczególnie toksyczne dla psów. Nawet mała ilość może wywołać objawy takie jak osłabienie, wymioty, drżenie mięśni, podwyższoną temperaturę ciała i problemy z poruszaniem się.

 

8. Kawa i herbata

Produkty zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata, napoje energetyczne i niektóre leki, mogą być bardzo niebezpieczne dla psów. Kofeina może powodować wymioty, nadmierne pragnienie, drżenie mięśni, przyspieszone bicie serca, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

 

9. Surowe ciasto drożdżowe

Surowe ciasto drożdżowe może napęcznieć w żołądku psa, powodując ból, wzdęcia i potencjalnie niebezpieczne skręcenie żołądka. Drożdże fermentują również alkohol, co może prowadzić do zatrucia alkoholowego.

 

10. Nasiona i pestki owoców

Nasiona i pestki wielu owoców, takich jak jabłka, wiśnie, brzoskwinie i morele, zawierają cyjanogenne glikozydy, które mogą uwalniać cyjanowodór. Spożycie ich przez psa może prowadzić do zatrucia cyjanowodorem, które objawia się trudnościami w oddychaniu, wymiotami i drgawkami.

 

Jak chronić psa przed niebezpiecznymi produktami?

Bezpieczeństwo Twojego psa zaczyna się od Ciebie. Wiedza o produktach spożywczych, które mogą zaszkodzić Twojemu czworonogowi, to pierwszy krok, ale równie ważne jest wprowadzenie praktycznych środków ostrożności, aby zapobiec przypadkowemu zatruciu. Oto kilka skutecznych sposobów, jak chronić swojego psa przed niebezpiecznymi produktami spożywczymi:

1. Przechowuj jedzenie w miejscach niedostępnych dla psa

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie jedzenia jest trzymanie go w miejscach, do których pies nie ma dostępu. Oto kilka wskazówek:

 • Szafki i szuflady: Upewnij się, że jedzenie jest przechowywane w zamkniętych szafkach i szufladach.
 • Wysokie półki: Trzymaj produkty spożywcze na półkach, które są zbyt wysokie, aby pies mógł do nich dosięgnąć.
 • Pojemniki na jedzenie: Używaj szczelnych pojemników na produkty spożywcze, zwłaszcza na czekoladę, orzechy i inne potencjalnie niebezpieczne produkty.

2. Uczul rodzinę i gości

Często to członkowie rodziny i goście, nieświadomi zagrożeń, mogą przypadkowo podać psu coś szkodliwego. Edukuj wszystkich, którzy mają kontakt z Twoim psem:

 • Rodzina: Upewnij się, że wszyscy domownicy wiedzą, jakie produkty są niebezpieczne dla psa.
 • Goście: Informuj gości o zasadach dotyczących karmienia psa i poproś, aby nie podawali mu jedzenia bez Twojej zgody.

3. Uważaj na resztki jedzenia

Resztki jedzenia pozostawione na stole, blacie kuchennym czy w śmieciach mogą być łatwo dostępne dla psa:

 • Nie odkładaj sprzątania na później: Po posiłku natychmiast sprzątaj resztki jedzenia ze stołu i blatu kuchennego.
 • Zabezpiecz kosz na śmieci: Upewnij się, że kosz na śmieci jest szczelnie zamknięty i pies nie ma do niego dostępu. Możesz użyć kosza z pokrywką na pedał lub kosza umieszczonego w szafce.

4. Monitoruj spacery

Podczas spacerów psy często mogą znaleźć resztki jedzenia na ulicy lub w parku. Aby temu zapobiec:

 • Obserwuj psa: Zwracaj uwagę na to, co pies robi i co znajduje podczas spaceru.
 • Nauka komendy "zostaw": Naucz psa komendy "zostaw", aby w razie potrzeby mógł zrezygnować z podnoszenia nieznanych przedmiotów.

5. Regularne kontrole weterynaryjne

Regularne wizyty u weterynarza mogą pomóc w szybkim wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z przypadkowym spożyciem szkodliwych substancji:

 • Profilaktyka: Weterynarz może doradzić odpowiednie środki zapobiegawcze i monitorować zdrowie Twojego psa.
 • Szybka reakcja: W razie podejrzenia zatrucia, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, który może udzielić pierwszej pomocy i dalszych instrukcji.

Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo Twojego psa zależy od Twojej wiedzy i odpowiedzialności. Dbając o to, co trafia do jego miski, zapewniasz mu długie i szczęśliwe życie u boku swojego ukochanego opiekuna.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl