🐾  Punkty zbieraj - Nagrody odbieraj  🐾  Dołącz do naszego Newslettera i ZGARNIJ 10zł ! 🐾 

Kiedy pies staje się seniorem

Kiedy pies staje się seniorem? Zrozumienie starzenia się czworonoga

Zastanawiasz się, kiedy Twój ukochany pupil wchodzi w wiek seniora? To pytanie, choć pozornie proste, ma wielowymiarową odpowiedź, zależną od wielu czynników. Ogólnie przyjmuje się, że psy wchodzą w senioralny wiek w okolicach 7-8 roku życia, lecz warto pamiętać, że mniejsze rasy zwykle żyją dłużej niż duże, a więc ich życie seniora może zaczynać się nieco później. Psy średnich i dużych ras mogą zaczynać doświadczać oznaki starzenia się już około 6 roku życia.

Jako opiekun starszego psa, powinieneś zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie i potrzeby. W okresie senioralnym psy mogą doświadczać wolniejszego metabolizmu, co często prowadzi do zwiększenia masy ciała. W tym czasie ich aktywność fizyczna często maleje, co może dodatkowo przyczyniać się do osłabienia kondycji fizycznej. Dodatkowo, wraz z wiekiem, psy mogą zacząć wykazywać oznaki zmniejszonej sprawności umysłowej, takie jak spowolnienie reakcji czy problemy z pamięcią.

Starzenie się psa to również często okres, w którym mogą pojawić się różne problemy zdrowotne, w tym problemy ze stawami, zmiany w stanie zębów i dziąseł, a także inne schorzenia, takie jak problemy z sercem czy nerkami. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia psa przez weterynarza oraz dostosowywanie diety i stylu życia do jego zmieniających się potrzeb.

Oznaki starzenia mogą być różne w zależności od indywidualnych cech psa i mogą obejmować zmiany w zachowaniu, takie jak zmniejszona ochota do zabawy, więcej czasu spędzanego na spaniu, a także zmiany w apetycie. Sierść seniora może zacząć wyglądać inaczej – może być mniej lśniąca i gęsta.

Warto pamiętać, że starzenie się jest naturalnym procesem i naszym zadaniem jako opiekunów jest zapewnić naszym psim przyjaciołom jak najlepszą jakość życia w ich złotych latach. Obejmuje to odpowiednią opiekę, zbilansowaną dietę, regularne ćwiczenia dostosowane do ich kondycji, a przede wszystkim dużo miłości i cierpliwości.

 

Jak zmieniają się potrzeby żywieniowe starszych psów?

Zrozumienie zmieniających się potrzeb żywieniowych Twojego psiaka jest kluczowe dla zachowania jego zdrowia i dobrej kondycji. Wraz z wiekiem, metabolizm psów spowalnia, co oznacza, że potrzebują oni mniej kalorii. Z tego powodu, karma dla starego psa powinna być mniej kaloryczna, ale nadal bogata w składniki odżywcze, aby zapobiegać nadwadze, która może prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych, jak choroby stawów czy cukrzyca.

Jakie składniki są kluczowe dla starszych psów?

 • Białko: Jest niezbędne do utrzymania masy mięśniowej, która naturalnie maleje z wiekiem. Wybieraj karmę z wysokiej jakości źródłami białka, aby wspierać zdrowie mięśni i narządów wewnętrznych.
 • Kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6: Te niezbędne kwasy tłuszczowe są kluczowe dla utrzymania zdrowej skóry i lśniącej sierści. Ponadto mają one pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, które mogą ulec osłabieniu w starszym wieku.
 • Włókno: Wspiera trawienie i pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi. Dobre źródła włókna, takie jak warzywa i owoce, są również bogate w witaminy i minerały, które wspierają ogólne zdrowie.
 • Suplementy wspierające stawy: Glukozamina i chondroityna są szczególnie ważne dla psów seniorów, ponieważ wspierają zdrowie stawów i mogą pomóc zmniejszyć dyskomfort związany z chorobami takimi jak artretyzm.

Znaczenie odpowiedniej karmy dla psów bez zębów

Jeżeli Twój senior zmaga się z problemami stomatologicznymi, warto rozważyć specjalną karmę dla starego psa bez zębów. Taka karma jest zwykle miękka lub wilgotna, co ułatwia jej spożywanie i trawienie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ utrzymanie odpowiedniej masy ciała i zapewnienie wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest kluczowe dla zdrowia starszych psów.

 

Ile razy dziennie powinien jeść starszy pies?

Odpowiedź na pytanie o częstotliwość karmienia psa seniora nie jest jednoznaczna i powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego psiaka. Z wiekiem nasi czworonożni przyjaciele zazwyczaj potrzebują mniejszej ilości kalorii, ponieważ ich metabolizm spowalnia, a aktywność fizyczna zmniejsza się.

Jak sobie z tym poradzić? 

 • Częstotliwość posiłków: Dla większości psów seniorów idealnym rozwiązaniem będzie podzielenie dziennej racji żywnościowej na dwa posiłki – jeden rano, a drugi wieczorem. Taki rozkład pozwala utrzymać regularny rytm trawienny i zapewnia równomierne dostarczanie energii przez cały dzień.
 • Mniejsze, częstsze posiłki: Niektóre starsze psy, szczególnie te z problemami zdrowotnymi jak choroby układu pokarmowego, cukrzyca, czy problemy z trawieniem, mogą skorzystać na częstszych, ale mniejszych posiłkach. Taki sposób karmienia może pomóc złagodzić obciążenie dla układu trawiennego i utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.
 • Stan zdrowia: Należy dostosować ilość karmy do stanu zdrowia psa. Psy z nadwagą mogą wymagać mniej kalorycznej diety, podczas gdy te z niedowagą lub pewnymi schorzeniami mogą potrzebować dodatkowej energii.
 • Aktywność fizyczna: Ilość karmy powinna być również dostosowana do poziomu aktywności fizycznej. Mniej aktywne psy będą potrzebowały mniej kalorii, aby uniknąć nadwagi.

Monitorowanie stanu zdrowia

Regularne monitorowanie wagi i ogólnego stanu zdrowia psa seniora jest niezbędne, aby upewnić się, że jego dieta jest odpowiednio dostosowana. Zmiany w apetycie lub wadze mogą być sygnałem, że potrzebne są modyfikacje w diecie lub że wymagana jest konsultacja z weterynarzem.

Komercyjna karma dla psów jest zaprojektowana tak, aby dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są potrzebne starszym psom. Jednak wielu właścicieli decyduje się na urozmaicenie diety swoich czworonożnych seniorów domowymi posiłkami. To podejście może być korzystne, zwłaszcza dla psów z wybrednym apetytem lub tych, które cierpią na określone schorzenia, takie jak choroby układu pokarmowego. Ważne jest jednak, aby takie posiłki były odpowiednio przygotowane i zbilansowane, aby zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Zasady przygotowania domowych posiłków dla psów seniorów

 • Domowe posiłki powinny zawierać odpowiednie proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów, a także niezbędne witaminy i minerały. Dobrym źródłem białka są chude mięsa, takie jak kurczak, indyk czy wołowina. Węglowodany można dostarczyć poprzez gotowane ziemniaki, ryż czy kasze. Nie zapominajmy o warzywach, które dostarczają błonnika i witamin.
 • Niektóre pokarmy, które są bezpieczne dla ludzi, mogą być szkodliwe dla psów. Należy unikać między innymi: czekolady, winogron, cebuli i czosnku.
 • Psy z chorobami układu pokarmowego mogą wymagać specjalnej diety. Na przykład, psiaki z zapaleniem trzustki potrzebują diety niskotłuszczowej, podczas gdy te z problemami nerkowymi mogą wymagać ograniczenia ilości białka.

Choroby układu pokarmowego u psów seniorów

Psy starsze mogą być bardziej podatne na różne problemy z układem pokarmowym, takie jak zapalenie trzustki, przewlekłe zaparcia czy choroby nerek. Symptomy mogą obejmować wymioty, biegunkę, utratę apetytu czy zmiany w wagach. W przypadku wystąpienia problemów z układem pokarmowym niezbędna jest konsultacja z weterynarzem. Specjalista może zalecić specjalistyczne diety terapeutyczne lub dostosowanie domowych posiłków do potrzeb psa. Dla psów z wrażliwym układem pokarmowym zalecane są łagodne diety, które są łatwe do strawienia. Mogą to być na przykład gotowane chude mięso z ryżem i niewielką ilością łatwostrawnych warzyw.

 

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl