🐾  Punkty zbieraj - Nagrody odbieraj  🐾  Dołącz do naszego Newslettera i ZGARNIJ 10zł ! 🐾 

Jak leczyć alergie pokarmowe u psów?

 

Ostatnio omówiliśmy, czym są alergie pokarmowe u psów i jak je rozpoznać. Dziś dowiemy się, jak radzić sobie z alergiami pokarmowymi u psów.

Alergie pokarmowe u psów są nie tylko uciążliwe dla zwierzęcia, ale także dla ich opiekunów, którzy często z trudem radzą sobie z diagnozą i leczeniem tego schorzenia. Wraz z rozwojem świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania dla psów, coraz częściej zauważamy wzrost przypadków alergii pokarmowych. Objawy mogą być różnorodne i czasem trudne do zidentyfikowania, co powoduje frustrację zarówno u właścicieli, jak i u weterynarzy.

A jak możemy je leczyć?

Leczenie alergii pokarmowych u psów może być wyzwaniem, ale istnieje kilka skutecznych metod, które mogą przynieść ulgę naszym czworonożnym przyjaciołom. Oto kilka sposobów leczenia, które warto rozważyć:

 1. Zmiana diety: Jednym z podstawowych kroków w leczeniu alergii pokarmowych u psów jest zmiana diety. Często alergie pokarmowe są spowodowane reakcjami na określone składniki w pożywieniu. Weterynarz może zalecić dietę eliminacyjną, polegającą na podawaniu psu źródła białka i węglowodanów, które dotychczas nie występowały w jego diecie. Może to być hypoalergiczna karma, oparta na nietypowych dla psa źródłach białka, takich jak łosoś czy jagnięcina.
 2. Suplementy: Niektóre suplementy diety mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii pokarmowych u psów. Przykładowo, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry, który często towarzyszy alergiom pokarmowym. Dodatkowo, probiotyki mogą wspomagać zdrową florę bakteryjną jelit, co może mieć pozytywny wpływ na układ odpornościowy psa.
 3. Leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy: W przypadku silnych objawów alergii, weterynarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych lub kortykosteroidów, aby złagodzić reakcje alergiczne. Jednak należy pamiętać, że leki te mogą mieć skutki uboczne, dlatego należy stosować je tylko pod nadzorem weterynarza.
 4. Eliminacja alergenów: Ważne jest identyfikowanie i eliminowanie alergenów, które mogą powodować reakcje alergiczne u psa. Może to obejmować unikanie określonych składników w diecie, ale także unikanie kontaktu z innymi alergenami, takimi jak pyłki, roztocza czy środki chemiczne.
 5. Testy alergiczne: W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić przeprowadzenie testów alergicznych, aby zidentyfikować konkretny alergen, który powoduje reakcje u psa. Na podstawie tych wyników można dostosować dietę lub środki zaradcze.

 

Radzenie sobie z alergią pokarmową u psów na co dzień nie jest łatwe. Na szczęście tych kilka porad może pomóc Ci w poradzeniu sobie z tym zadaniem:

 1. Ścisła kontrola diety: Regularne podawanie psu tylko tych pokarmów, które nie wywołują u niego reakcji alergicznych jest kluczowe.
 2. Regularne oczyszczanie środowiska: Jeśli alergia psa jest także spowodowana alergenami środowiskowymi, takimi jak roztocza czy pyłki, regularne oczyszczanie domu może pomóc zmniejszyć ekspozycję na te alergeny.
 3. Odpowiednia pielęgnacja skóry: W przypadku psów cierpiących na alergie pokarmowe często występują problemy skórne, takie jak świąd czy łuszczenie się skóry. Regularna kąpiel w delikatnym szamponie dla alergików może pomóc w złagodzeniu tych objawów. Dodatkowo, używanie nawilżaczy skóry i specjalnych preparatów łagodzących może przynieść ulgę.
 4. Regularne kontrole u weterynarza: Regularne wizyty kontrolne u weterynarza są kluczowe w radzeniu sobie z alergią pokarmową u psa. Weterynarz może śledzić postępy leczenia, dostosować dietę i zalecić odpowiednie leki lub suplementy.
 5. Monitorowanie reakcji: Bądź czujny i monitoruj reakcje swojego psa na zmiany w diecie lub środowisku. Zwracaj uwagę na pojawienie się nowych objawów alergii i reaguj na nie odpowiednio, konsultując się z weterynarzem.

 

Dieta eliminacyjna

Przeprowadzenie diety eliminacyjnej u psa może być skuteczną metodą identyfikacji potencjalnych alergenów pokarmowych. Oto kilka kroków, które można podjąć:

 1. Konsultacja z weterynarzem: Zanim rozpoczniesz dietę eliminacyjną, zalecane jest skonsultowanie się z weterynarzem.
 2. Wybór odpowiednich składników: Dieta eliminacyjna powinna składać się z nowych, nietypowych składników, które pies dotychczas nie spożywał. Najczęstszymi alergenami u psów są mięso drobiowe, wołowe, jagnięce, ryby, nabiał, zboża (takie jak pszenica czy kukurydza) oraz soja. Wybierz hypoalergiczne źródło białka, np. indyk, kaczka, łosoś, jagnięcina czy królik, oraz łatwo przyswajalne źródło węglowodanów, np. ziemniaki czy bataty.
 3. Wykluczenie innych składników: Upewnij się, że dieta eliminacyjna nie zawiera żadnych dodatkowych składników, które mogą być potencjalnymi alergenami, takich jak sztuczne barwniki, konserwanty czy aromaty.
 4. Etap reintrodukcji: Po zakończeniu okresu diety eliminacyjnej, można rozpocząć etap reintrodukcji. Stopniowo wprowadzaj po jednym nowym składniku do diety psa przez okres kilku dni i obserwuj reakcje. Jeśli pojawią się objawy alergii, możesz zidentyfikować alergen i wyeliminować go z diety psa.
 5. Monitorowanie długoterminowe: Po zidentyfikowaniu alergenów i opracowaniu diety odpowiedniej dla psa, kontynuuj monitorowanie jego stanu zdrowia i reakcji na pożywienie. W razie potrzeby dostosowuj dietę i konsultuj się z weterynarzem.

Pamiętaj, że dieta eliminacyjna wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale może być skutecznym narzędziem w identyfikacji alergenów pokarmowych u psa i poprawie jego zdrowia i samopoczucia.

Życie z psem mającym alergię pokarmową.

Życie z psem mającym alergię pokarmową może być wyzwaniem, ale również satysfakcjonującym doświadczeniem, gdyż poświęcasz swojemu pupilowi szczególną troskę i uwagę. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami:

 1. Ścisła dieta
 2. Regularne karmienie
 3. Pielęgnacja skóry
 4. Kontrola środowiska
 5. Regularne wizyty u weterynarza
 6. Monitorowanie objawów

Pamiętaj, że każdy pies może reagować inaczej na alergię pokarmową, dlatego ważne jest, aby dostosować opiekę do indywidualnych potrzeb i reakcji naszego pupila oraz konsultować się z weterynarzem w razie wątpliwości czy obserwacji nowych objawów.

Chcielibyśmy również napisać kilka wskazówek dotyczących zdrowej diety, która może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u psów:

 1. Wybieraj wysokiej jakości karmę: Wybieraj karmę dla psa, która zawiera naturalne składniki i wysokiej jakości białko, takie jak mięso drobiowe, jagnięcina, łosoś czy indyk. Unikaj karm zawierających sztuczne dodatki, barwniki czy konserwanty.
 2. Unikaj zbóż: Zboża, takie jak pszenica, kukurydza czy soja, mogą być częstymi alergenami u psów. Wybieraj karmę bez zbóż lub o ograniczonej zawartości zbóż, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej.
 3. Różnorodność składników: Wprowadzaj różnorodność w dietę psa, stosując różne źródła białka i węglowodanów. Zróżnicowana dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości na określone składniki.
 4. Dodawaj zdrowe tłuszcze: Dodawanie zdrowych tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i futra u psa oraz wspomagać zdrowie układu immunologicznego.
 5. Odpowiednie proporcje składników: Upewnij się, że dieta psa zawiera odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów, dostosowane do jego wieku, wielkości i aktywności fizycznej. Dieta zbilansowana zapewni psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 6. Regularne nawadnianie: Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody, aby utrzymać odpowiednią hydratację i wspomagać zdrowie układu pokarmowego.

Zdrowa i zbilansowana dieta może pomóc w zapobieganiu alergiom pokarmowym u psów poprzez utrzymanie zdrowego układu pokarmowego i układu immunologicznego. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny, dlatego warto dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i reakcji Twojego pupila. Jeśli masz wątpliwości dotyczące diety psa, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Podsumowując, radzenie sobie z alergią pokarmową u psów to proces, który wymaga uwagi, cierpliwości i zaangażowania ze strony opiekuna. Kluczowe jest świadome podejście do diety, regularna opieka weterynaryjna i monitorowanie reakcji psa na zmiany w diecie oraz środowisku. Zapewnienie psu odpowiedniej diety, opieki i zrozumienia może pomóc w utrzymaniu jego zdrowia i dobrego samopoczucia pomimo występujących alergii.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl