🐾  Punkty zbieraj - Nagrody odbieraj  🐾  Dołącz do naszego Newslettera i ZGARNIJ 10zł ! 🐾 

Sylwestrowa noc - damy radę naturalnie!

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. I choć tym razem, miasta nie organizują imprez sylwestrowych, to na pewno bez fajerwerków się nie obejdzie.

Niestety dla większości psiaków nie jest to dobry czas. Głośne huki i migające światła mogą być dla nich przerażające.

Nagłe głośne dźwięki biorące się znikąd wywołują u psiaków lęk, stres i obawę. Pies jest bardzo wystraszony, ponieważ odgłosy petard odbiera jako zagrożenie życia.

Zachowania, po których rozpoznasz, że Twój pies czuje strach lub niepokój to:

 • drżenie
 • szybki oddech
 • nadmierne mlaskanie
 • nadmierne szczekanie
 • próba ucieczki
 • odmawianie zjedzenia posiłku
 • niszczenie rzeczy, które znajdują się obok
 • skowyt
 • biegunka lub wymioty
 • niechęć do spacerów

Psy mają od nas dużo lepszy słuch i bez problemu słyszą dźwięki, które dla ludzkiego ucha są poza zasięgiem.

W takich momentach oczekują od nas wsparcia, a my nie możemy ich zawieść. Jak możemy im pomóc przetrwać tę noc?

 1. Nie zostawiaj psa samego w domu. W czasie tak dużego strachu Twój przyjaciel nie może zostać sam. Na pewno będzie mu znacznie łatwiej, kiedy będzie czuł Twoją obecność.
 2. Stwórz w domu bezpieczne miejsce. Udostępnij swojemu psiakowi pomieszczenie, które jest najbardziej wygłuszone. Być może to właśnie tam będzie chciał się schować i przeczekać ten czas.
 3. Wyprowadź psa na spacer odpowiednio wcześnie. Absolutnie nie czekaj do samego wieczora, kiedy ludzie zaczynają strzelać fajerwerkami. Zdecyduj się na spacer wcześniej, aby pies nie przestraszył się i nie uciekł. Pamiętaj, aby na wszelki wypadek, obroże zapiąć ciaśniej niż zazwyczaj i przyczepić psu adresówkę np. ze swoim numerem telefonu.
 4. W domu zachowuj się naturalnie tak jak każdego dnia. Pamiętaj, że psiak doskonale wyczuwa nastrój swoich opiekunów, dlatego nie może on wyczuć Twojego zdenerwowania. Będąc spokojnym, uspokoisz również swojego futrzaka.
 5. Zamknij okna i zasłoń rolety. Psy mogą bać się również rozbłysków, które powodują petardy. Zasłonięte rolety zminimalizują ten efekt.
 6. Jeśli masz taką możliwość, zmęcz wcześniej psa. Długi spacer, trening lub zabawa zrelaksują Twojego psiaka.
 7. Kup psu kamizelkę przeciwlękową. Jej działanie oparte jest o koncepcję utrzymywania nacisku i zasad akupresury. Stały nacisk na ciało psa ułatwia mu wyciszenie i uspokojenie się.
 8. Jeśli nie jesteś przekonany do działania kamizelki, lub chcesz wypróbować tańszą metodę, możesz psa owinąć, chociażby szerokim bandażem, lub szalem. Zacznij od przedpiersia, skrzyżuj bandaż na karku, następnie skrzyżuj go pod brzuchem i wróć ponownie na grzbiet. Bandaż zawiąż na supeł i gotowe. Pamiętaj o tym, że materiał nie może się zsuwać i musi być ciasno zawinięty.
 9. Podczas strzelania postaraj się odwrócić uwagę psa zabawą. Pobaw się z nim jego ulubioną zabawką, poprzeciągaj z nim sznur- być może uda się całkowicie odwrócić jego uwagę od huków petard.
 10. Upewnij się, że Twój dom i ogród jest dobrze zamknięty- na wypadek ucieczki. Bardzo częstym odruchem na wybuch petard jest ucieczka. Jedne psiaki się znajdują, inne niestety nie. Dlatego zwróć szczególną uwagę, aby pies nie miał możliwości wybiec z domu.

W stresie my również zachowujemy się dziwnie i irracjonalnie, dlatego nie złość się na swojego psa a postaraj się go zrozumieć.

Bądź ze swoim przyjacielem w tę noc i zapewnij mu bezpieczeństwo, a na pewno nic złego się nie wydarzy :)

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl